14 Haziran 2009 Pazar

Tezsiz Yüksek Lisans (Avantajları, Dezavantajları)


Yüksek lisans yapmaya karar verildikten sonra eğer amaç akademisyen olmak değilse kafaları en çok meşgul eden ve karar verilmesi zor bir konudur yüksek lisansın tezli mi yoksa tezsiz mi yapılması gerektiği?

Öncelikle tezli ve tezsiz yüksek lisans arasındaki farklardan bahsedelim:
İkisini de bitirdiğiniz zaman yüksek lisans derecesine sahip olursunuz ve iki diploma ile de yasal olarak aynı haklara sahipsinizdir. Yani tezsiz yüksek lisans mezunları da mezuniyetlerinden sonra doktoraya başvurabilirler ya da araştırma görevlisi olma hakkına sahiptirler.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, eğer akademisyen olma amacıyla yüksek lisans yapmak istiyorsanız "tezli" olanının, diğer durumlarda ise "tezsiz" olanının tercih edilmesi gerektiğidir.
Tez hazırlamak oldukça yorucu ve ciddi bir süreçtir. Bu sürecin katkıları akademik hayat için çok gerekli ve önemli olmasına rağmen özel sektörlerde çalışanlar için harcanan emeğin geri dönüşünün karşılanmayacağı kadar çaba gerektirebilir.

Her ne kadar tezsiz yüksek lisans mezunları da doktora ve araştırma göreviliğine başvuruda bulunma haklarına sahipseler de tezli yüksek lisans mezunlarının tez yazarken elde ettikleri tecrübe ve araştırma becerisi başvuru ve kabul aşamalarında önemini ortaya çıkarmaktadır.

Tezsiz yüksek lisans temelde fen edebiyat fakültesi mezunlarına formasyon eğitimi sunabilmek amacıyla 1 yıllık pedagoji eğitimlerini kapsayan bir yüksek lisans programı olarak düşünülmüş ve ilerleyen zamanlarda hem öğrenciler hem de üniversiteler tarafından beğenilerek farklı bölümlerle alternatif bir seçenek olarak devam etmiştir. Artık bir çok üniversitenin tezsiz yüksek lisans programları mevcuttur.

Tezsiz yüksek lisans programları devlet üniversilerinde de mesai saatleri dışında verildiği için tezli programlara göre çok daha fazla maliyetlidir. Tezsiz programların yıllık harç ücretleri 500-1.000 TL arasındayken tezsiz programlar 3.000-50.000 TL arasındadır. Devlet üniversitelerinde de ücretler 3.000-10.000 TL arasında değişmektedir. Yüksek lisans eğitimi kararı verirken eğitim ücretleri de göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden biri.


Sonuç olarak amacı sadece farklı bir alanda eğitim almak isteyen, ya da bir etiket sahibi olmak isteyen, lisans bölümünden başka bir programda bilgi sahibi olmak ve özellikle de çalışırken eğitimine devam edebilmek isteyenler için tezsiz yüksek lisans programları daha cazip görünürken akademik hayatına devam edebilmek ve başvurmayı düşündüğü doktora programlarından daha kolay kabul alabilmek, araştırma görevlisi olabilmek isteyenler için de tezli yüksek lisans programlarının tercih edilmesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız İçin...