24 Ağustos 2009 Pazartesi

Açıköğretim Mezunları Yüksek Lisans Yapabilir mi?


Açıköğretim fakültesini bitirdikten sonra yüksek lisans yapma isteği içerisinde olanların en çok merak ettikleri sorudur Açıköğretim mezunlarının yüksek lisans başvurularında bulunup bulunamayacakları ve başvurularında herhangi bir dezavantaja sahip olup olmadıkları.


Aslında bu sorunun cevabı lisansütü eğitim öğretim yönetmeliğinin ilgili maddesince şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklanmıştır. Yönetmeliğin ilgili maddesinde "Lisans mezunlarının" ALES sınavı, yeterli not ortalaması gibi başvuru gereklerini yerine getirdikleri sürece istedikleri yüksek lisans programına başvurabileceklerini belirtmektedir. Dolayısıyla lisans bölümünü bitiren açıköüretim mezunlarının da yüksek lisans başvurularında örgün eğitim mezunlarından bir farkı bulunmamaktadır.

Buraya kadar yani işin teorik kısmında sorun görünmemekle birlikte açıköğretim mezunları uygulamada kendilerinin dezavantajları olup olmadığını merak etmekte ve hatta bazı durumlarda kendileri için negatif ayrımcılık uygulandığını belirtmekteler.

Aslına bakarsanız yüksek lisans başvurularında ne üniversiteler kendi öğrencilerine ayrıcalık tanımakta ne de örgün eğitim mezunlarını açıköğretim mezunlarına tercih etmekteler. Yıllarca yüksek lisans ve doktora kabul jürilerinde yer almış saygıdeğer hocamız Prof. Dr. Canan Çetin'in de belirttiği gibi ne istediğini bilen bir şekilde başvurusunu yapan, istekli azimli ve başarılı olacağını ispatlayabilen öğrencilerin örgün eğitimden mi yoksa açıköğretimden mi geldikleri hiç de önemli değil.

Konuyla ilgili detaylı bilgi ve Prof. Dr. Canan Çetin ile yapılan röpotaja buradan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız İçin...